Kaip išsirinkti papildomą arba naują pultelį, jei senas sugedo, pasimetė, pavogtas?
Lietuvos rinkoje yra tūkstančiai pultelių, tačiau Jūsų vartams tiks tik vienas ar keli pulteliai. Panašiai, rinkoje yra tūkstančiai raktų, tačiau Jūsų durų spynai tiks tiks vienas ar keli raktai. Todėl įsigijant naują pultelį (raktą) reikalingas gamintojo kodas, kurį nurodėme prie Jūsų pultelio nuotraukos. Praneškite mums šį kodą ir mes parinksime Jums tinkamiausią pultelį. Daugiau informacijos yra lapo apačioje*.
Apie pultelį pagalvojame tuomet, kai jis pametamas, pavagiamas, sugenda arba reikalingas papildomas.
Apie visos radijo įrangos patikimumą susimąstome, kai Jūsų garažas apvagiamas, o parkavimo aikštelės užtvaru naudojasi asmenys, kuriems nebuvo išduotas pultelis. Tikimės, kad čia atrasite daug atsakymų.
03. KAIP SUŽINOTI KOKS VARTŲ AR UŽTVARO PULTELIS TINKA?
Pultelių (kaip ir raktų) yra tūkstančiai ir dar yra tūkstančiai jų kodavimo būdų.
Iš pradžių bandome identifikuoti originalų pultelį, o jei to nepakanka, bandome identifikuoti radijo imtuvus ir vartų automatikas.
Todėl, kartais, pultelio identifikavimas gali užimti daugiau laiko nei tikimės iš pradžių.
Jeigu ant pultelio korpuso yra gamintojo kodas, tai iškarto skambinkite mums. Rečiau kodas rašomas pultelio korpuso viduje, po baterijų dangteliu arba ant pultelio elektroninės plokštės. Gal yra vartų pultelio instrukcija?
Jeigu tokio kodo nėra, tuomet peržiūrėkite pultelių galeriją. Prie kiekvieno pultelio nuotraukos parašėme pultelio kodą. Peržiūrėkite nuotraukas ir atpažinę savo pultelį užsirašykite jo kodą. Šį kodą praneškite mums ir mes padėsime Jums išsirinkti tinkamiausią pultelį.
Jeigu sudėtinga peržiūrėti pultelių galeriją, tuomet, galbūt, galite mums atsiųsti elektroninių paštu kokybiškas pultelio nuotraukas? Reikalingos nuotraukos iš priekio ir iš galo (jei ten yra užrašai). Kartais gali prireikti kokybiškų nuotraukų iš pultelio vidaus, kuriose matomi užrašai ant mikroschemų.
Jeigu nėra galimybės padaryti nuotraukų, tuomet, prieš tai pasitarę su mumis telefonu, galite atvežti pultelį. Pageidautina, kad tai būtų du pulteliai, iš kurių bent vienas būtų veikiantis.
Jeigu praradote visus pultelius ir nepamenate kaip jie atrodo, tuomet reikia surinkti gana daug informacijos apie pas Jus naudojamą radijo įrangą ir vartų automatiką. Kartais, tai nesudėtinga išsiaiškinti telefonu, o kartais, teks išsikviesti meistrą.
Dažnai būna naudinga informacija apie vartų automatiką, kurią valdo pultelis: gal ant automatikos yra nurodytas gamintojo pavadinimas arba modelis, pagaminimo arba pardavimo data.
Dažnai padeda papildoma informacija apie tai, kokius pultelius naudojate kiemo ir garažo vartams, automobilių stovėjimo aikštelių užtvarams (šlagbaumams).
Prie vartų automatikos labai dažnai būna prijungtas papildomas kito gamintojo radijo imtuvas, todėl labai padeda informacija apie jį, instrukcija ir nuotraukos.
Visą tai žinodami, mes parinksime Jums tinkamiausią pultelį, arba pasiūlysime universalų vartų pultelį, kuriame apjungsime visus kitus pultelius ir nebereikės nešioti šūsnies pultelių. Galbūt pasiūlysime Jūsų asmeniniams garažo vartams saugesnę radijo įrangą, arba parkinge patikimesnę, arba tokią, kuri ženkliai apriboja piktnaudžiavimą ir pultelių padirbinėjimą, kopijavimą, klonavimą, pririšimą.
Jeigu įsigijote retą, nežinomo gamintojo ir neidentifikuojamą radijo įrangą, gal būt su draudžiamu dažniu (pvz. užsisakėte internete iš Kinijos, parsivežėte iš Lenkijos, Prancūzijos ar Anglijos), pasiūlysime Jums kitokį radijo įrangos komplektą.
Kas dieną Lietuvoje atsiranda vis daugiau naujų pultelių gamintojų ir naujų modelių, todėl mes fiziškai nebespėjame talpinti pultelių nuotraukas į galeriją ir fotografuojame tik labiausiai paplitusius rinkoje.
Todėl, net jei neradote savo pultelio galerijoje, prašome teirautis pas mus telefonu.
04. VARTŲ PULTELIO IDENTIFIKAVIMO YPATUMAI.
Tiksliai identifikuoti vartų pultelį įmanoma tik pagal pilną gamintojo kodą. Jis būna užrašytas ant pultelio korpuso išorės arba vidaus, ant pultelio elektroninės plokštės, ant įpakavimo arba pultelio programavimo instrukcijoje.
Jei gamintojo kodo nėra, tuomet pultelį įdentifikuoti galima tik iš visumos požymių:
pagal išvaizdą (pultelio formą, pultelio spalvą, mygtukų kiekį, jų formą, jų spalvą, jų išdėstymą, užrašus ant mygtukų);
pagal vidinę sandarą (užrašus ant mikroschemų, DIP jungiklius, trumpiklius, rites, kvarcą, schemą...);
naudojant visumą specialios įrangos: skenerius, dažnomačius, oscilografus, kompiuterius;
prie to būtina pridėti žinias, patirtį, instrukcijas, katalogus, archyvus, naujienas...
Yra dar penki specifiniai identifikavimo atvejai.
Pirmas. Pultelių išvaizda yra skirtinga, tačiau juose esantys kodų algoritmai vienodi. Taip yra todėl, kad kas kelerius metus gamintojai sekdami madą atnaujina vartų pultelių išvaizdą, tačiau palieka jų parametrus tokius, kad jie būtų suderinami su senąją radijo įranga. Galimos ir kitos priežastys, bet nespėliosime. Tokie pulteliai nesudėtingai identifikuojami pagal gamintojo katalogą.
Antras atvejis atvirkščias pirmajam. Šiuo metu Lietuvos rinkoje daugėja pultelių, kurių išvaizda vienoda, o kodo algoritmai nesuderinami. Spėjame, kad taip yra todėl, kad vienas gamintojas (pvz. iš Kinijos) gamina pultelių korpusus, o kiti gamintojai (pvz. iš skirtingų valstybių) į juos įdeda skirtingą elektroniką. Tokius pultelius gana sudėtinga identifikuoti ir reikalinga papildoma informacija apie radijo imtuvą, pavarą, automatiką (jų kodai, modeliai, gamintojai...). Ne visuomet padeda atsiųstos nuotraukos, meistrui tenka važiuoti į objektą ir išsiaiškinti viską vietoje.
Trečias atvejis. Dažniausiai universalūs pulteliai atrodo taip pat kaip ir įprasti pulteliai. Gana sudėtinga, o kartais neįmanoma, sužinoti kokie kodai yra įrašyti į tokį pultelį ir kokia tų kodų būklė. Todėl reikia surinkti informaciją apie radijo įrangą ir pagal ją parinkti pultelį.
Ketvirtas atvejis. Kiemo vartų automatika yra CAME gamintojo. Garažo vartų automatika yra BFT gamintojo. Tačiau abi automatikas Jus valdote pulteliu ant kurio nėra nei CAME, nei BFT, nei kitokio užrašo ir jis yra neuniversalus. Šiuo atveju reikėtų žinoti radijo imtuvo, su kuriuo veikia pultelis, instrukciją, gamintoją, modelį...
Penktas atvejis. Net ir teisingai identifikuotas pultelis ir naujo gero pultelio įsigijimas negarantuoja, kad pultelis veiks. Taip būna tuomet, kai radijo imtuvo atmintyje nebeliko vietos naujo pultelio kodui. Šiuo atveju teks įsigyti ne tik pultelį, bet ir naują radijo imtuvą. Esmė tame, kad radijo imtuvai (ypač kintančio kodo) gali įsiminti tik ribotą pultelių kiekį. Šis kiekis nurodomas imtuvo instrukcijoje ir būna nuo 1-no iki maždaug 1000-čio. Analogiškai pultelis neveiks, jeigu radijo imtuvas turi slaptažodį arba turi būti papildomas “MASTER” pultelis ir be jų neįmanoma užprogramuoti naujo pultelio. Pastaruoju atveju būtina gauti savininko leidimą.
05. UNIVERSALŪS VARTŲ PULTELIAI. KAS TAI?
Universalus vartų pultelis - tai toks radijo pultelis, kuris, po tam skirtų veiksmų, gali įsiminti ir siųsti Jūsų originalaus pultelio radijo kodus. Todėl, kai sakoma: vartų pultelio kopijavimas, klonavimas, gamyba, pririšimas, programavimas, kodavimas - turima omenyje, kad bus daroma pultelio kodų kopija. Verta išsaugoti universalaus vartų pultelio programavimo instrukciją, nes jie rinkoje labai greitai keičiasi.
Šiuo metu Lietuvoje yra kelių rūšių universalūs radijo pulteliai vartams. Pultelį apibudina du esminiai parametrai: dažnis ir kodas. Leistini ir populiariausi dažniai Lietuvoje yra maždaug 433 MHz (433,05-434,79) ir 868 MHz (863,0-870,0). Kodai būna pastovūs ir kintantys.
Vieni universalūs pulteliai veikia tik vienu fiksuotu dažniu ir tik su pastoviais (nekintančiais) pultelių kodais. Pastovus (nekintantis) kodas reiškia tai, kad kiek kartų bespaustume pultelio mygtuką, pultelis radijo bangomis išspinduliuos tik vieną ir tą patį kodą. Šio tipo universalūs pulteliai gali gana kokybiškai įsiminti ir atkurti daugumos, bet ne visų gamintojų pastovius pultelių kodus. Pavyzdžiui, kiemo vartus Jūs valdote CAME firmos pastovaus kodo ir 433,92 MHz dažnio pulteliu, garažo vartus valdote NICE firmos pastovaus kodo ir 433,92 MHz dažnio pulteliu, o darbovietės užtvarą valdote RIB firmos pastovaus kodo ir 433,92 MHz dažnio pulteliu. Tuomet, vietoj trijų skirtingų pultelių, Jūs galite įsigyti vieną universalų pultelį pastoviems kodams ir 433,92 MHz dažniui. Pultelis gali būti su 3 ar 4 mygtukais. Tokie pulteliai lengvai programuojami suglaudus seną ir naują pultelius bei paspaudus reikiamą mygtukų kombinaciją. Šie pulteliai turi savų pliusų ir minusų. Visgi, jie nėra pakankamai universalūs, kad galėtų veikti su visais gamintojais. Todėl verta pasikonsultuoti su pardavėju, kuris iš universalių pultelių Jums labiausiai tiktų, kad vėliau netektų nusivilti. Dažnai girdime frazę: “pas kaimyną toks pultelis veikia, o kodėl pas manę neveikia?”. Dėl universalaus pultelio galimybių ir pas Jus esančios radijo įrangos visuomet iš anksto teiraukitės vartų technikos specialisto. Išsaugokite tokio universalaus pultelio programavimo instrukciją. Siūlome išsaugoti ir senus originalius pultelius, net jei jų nebenaudosite.
Beveik visi pulteliai Hormann firmos veikia 868,3 MHz dažniu ir turi pastovius kodus. Jiems tiks tik tie universalūs pulteliai, kurie veikia 868,3 MHz dažniu. Svarbios dažnio reikšmės po kablelio: 868,0; 868,35; 868,8; ... jei universalus pultelis turi kitokį nei reikia dažnį, tai pasireikš arba pultelio neveikimu arba ženkliu valdymo nuotolio sumažėjimu.
Kitos rūšies universalūs pulteliai veikia tik su kintančiais pultelių kodais. Kintantis kodas reiškia tai, kad kiek kartų bespaustume vartų pultelio mygtuką, beveik tiek kartų pultelis radijo bangomis išspinduliuos skirtingą kodą. Šio tipo universalūs pulteliai imituoja kai kurių gamintojų kintančius kodus. Kiekvienam universalaus pultelio mygtukui gali būti priskirtas kurio nors gamintojo (iš sąrašo) kodas ir dažnis. Tai padaroma specialia mygtukų arba DIP jungiklių kombinacija. Pavyzdžiui, kiemo vartus valdote NICE firmos kintančio kodo pulteliu, garažo vartus valdote BFT firmos kintančio kodo pulteliu. Tuomet, vietoje dviejų skirtingų pultelių Jūs galite įsigyti vieną universalų pultelį su kintančiais kodais. Ir šie pulteliai nėra absoliučiai universalūs. Dėl universalaus pultelio galimybių ir pas Jus esančios radijo įrangos visuomet iš anksto teiraukitės vartų technikos specialisto. Tokie pulteliai sąlyginai sudėtingai programuojami. Jei Jums prireiks papildomo pultelio, tai be vartų technikos specialisto bus sudėtinga išsiaiškinti kokia pas Jus įranga, nes toks pultelis gali imituoti gana daug gamintojų kodų. Patartume išsaugoti tokio universalaus pultelio programavimo instrukciją bei senus originalius pultelius, net jei jų nebenaudosite.
Šiuo metu jau yra universalūs pulteliai, kuriuos tereikia priglausti prie originalaus pultelio, surinkti specialų kodą ir universalus pultelis pats padarys reikiamo dažnio ir kodo kopiją. Tai labai patogu, tačiau tokie pulteliai turi ribotą gamintojų sąrašą.
Universalūs pulteliai vartams leidžia už mažiausią kainą išspręsti gana sudėtingus techninius bei komforto uždavinius. Tuo pačiu metu, vartų automatikų savininkai turėtu atkreipti dėmesį į sumažėjusį radijo kodo patikimumą.
06. UNIVERSALŪS VARTŲ RADIJO IMTUVAI. KAS TAI?
Universalūs radijo imtuvai vartams veikia panašiai kaip ir universalūs pulteliai. Prie tokio imtuvo galima prirašyti (užprogramuoti) skirtingų gamintojų ir skirtingų pastovių kodavimo algoritmų pultelius. Kol kas tokie imtuvai veikia tik vienu dažniu, tačiau labai tikėtina, kad artimiausiu laiku atsiras imtuvai veikiantys keliais dažniais ir veikiantys su įvairiais kintančiais kodais. Ir universalių pultelių ir universalių imtuvų vienintelė paskirtis yra sudaryti konkurenciją didelėms varų automatikas gaminančioms įmonėms. Vartotojai dėl to gali turėti ir naudos ir nuostolių. Nauda gaunama įsigyjant imtuvus ir vartų pultelius už mažesnę kainą, o nuostoliai patiriami dėl to, kad nuvertėja radijo įrangos kodo patikimumas.
07. AR SAUGŪS GARAŽO IR KIEMO VARTŲ BEI ŠLAGBAUMŲ PULTELIAI?
Teisingiau klausti ne apie pultelių saugumą, o apie visos radijo įrangos saugumą. Pasvarstę, priėjome prie išvados, kad vartų bei užtvarų pulteliai su radijo įranga ir visa vartų bei užtvarų konstrukcija yra nepritaikyta ir neskirta ką nors rimtai saugoti. Vartų pultelių paskirtis yra suteikti naudotojui komfortą už prieinamą kainą. Tai gi, vartai ir jų radijo įranga skirti komfortui, signalizacija skirta signalizavimui, o saugumo funkcijas atlieka saugos priemonės.
Tuomet ar verta pirkti radijo įrangą su kintančiais kodais? Vienareikšmiškai - verta. Turėdami radijo įrangą su kintančiais kodais, su slaptažodžiu ir apriboję prieigą prie elektronikos, išvengsite masinių užtvarų ir vartų pultelių padirbinėjimų bei sustabdysite daugumą smulkių vagišių.
O kur naudotina radijo įranga su pastoviais kodais? Ar ji turi privalumu? Ten kur nereikalingas saugumas užtvarui ar vartams, kur nėra piktnaudžiavimo, kur reikalingas komfortas, maža įrangos ir aptarnavimo kaina, kur labai paprastas naujų vartotojų registravimas ir išregistravimas, kur daug vartotojų (vartotoju kiekis esant pastoviems kodas - neribotas)... Pavyzdžiui, laikinoje automobilių stovėjimo aikštelėje prie statybų; parkinguose su įrengtomis kitokiomis saugumo priemonėmis, kur užtvaras ar vartai tėra signalizavimo, reguliavimo ar komforto elementai; vartuose skiriančiuose cechus; užtvaruose prie kitaip saugomų kotedžų...
Pastaruoju metu populiarėja GSM vartų valdikliai. Vartus galima atidaryti su mobiliuoju telefonu paskambinus į nurodytą numerį. Tai bene saugiausia radijo įranga pritaikyta vartams valdyti.
08. KĄ DARYTI JEI VARTŲ PULTELIS SUGEDO?
Patikrinkite antrą pultelį ir jei jis veikia, tai vienareikšmiškai yra sugedęs pirmas pultelis.
Atidarykite sugedusį pultelį, apspauskite baterijos kontaktus ir peiliuku išvalykite (pagramdykite) baterijos ir jos laikiklių kontaktus, šepetėliu išvalykite dulkes, pakeiskite bateriją. Jei pultelio lemputė šviečia, tai dar nereiškia kad baterija gera. Išbandykite pultelį priartinę jį prie pat radijo imtuvo.
Jei tai nepadėjo, toliau galimi du variantai.
Atvežti pas mus tik pultelį ir mes spec. įranga galime patikrinti ar vartų pultelis siunčia kodą. Tačiau toks testas yra apytikslis. Jei pultelis kodo nesiunčia, tai jis yra sugedęs. O jei kodą siunčia, tai nustatyti ar kodas yra teisingas įmanoma tik objekte su Jūsų radijo įranga.
Išsikviesti meistrą, kuris vietoje nustatys kas yra sugedę: pultelis, radijo imtuvas ar automatika.
Sugedus vartų pulteliui, galima atrakinti vartų sankabą ir vartus valdyti rankomis.
09. KOKS VARTŲ, UŽTVARO PULTELIO VEIKIMO NUOTOLIS? KAIP JĮ PADIDINTI?
Vartų pultelių gamintojai instrukcijose nurodo, kad visi vartų, užtvarų pulteliai turintys naujas baterijas ir veikiantys 433,92 MHz stabilizuotu dažniu spinduliuoja apytiksliai vienodą elektromagnetinių bangų galią. Lietuvoje leistina spinduliavimo galia iki 10 mW. Taip pat instrukcijose jie nurodo valdymo nuotolį apie 30 metrų mieste ir apie 100 metrų užmiestyje. Šį teiginį vertą papildyti komentarais.
Mieste valdymo nuotolis mažesnis nei užmiestyje todėl, kad mieste yra daug elektromagnetinių trikdžių, kurie panašiai kaip triukšmas salėje, sumažina galimybę atpažinti naudingą signalą. O tai reiškia, kad ir mieste gali būti mažiau užteršta trikdžiais zona ir užmiestyje gali atsirasti netikėtų trikdžių, pvz. nuo sugedusių, nekokybiškų ar savadarbių radijo įrangų, bei dėl neteisingo radijo įrangos montavimo (labai dažnai).
Valdymo nuotolis mažėja, jei radijo signalo kelyje yra elektromagnetines bangas sugeriančios arba atspindinčios konstrukcijos. Dažniausiai tai gelžbetoninės sienos, metalinės pertvaros, metaliniai ventiliacijos ir kanalizacijos vamzdžiai, metalinės tvoros ir vartai, miškas, drėgni lapuočiai, minia. Užmiestyje galima stebėti ir ženkliai retesnį atvirkščią efektą, kai valdymo nuotolis keleriopai padidėja greta metalinės tvoros arba greta elektros linijų laidų.
Ar priklauso valdymo nuotolis nuo radijo įrangos dažnio? Palyginkime dažnius 433, 92 MHz ir 868 MHz. Tiesioginio matomumo zonoje, aplinkoje be trikdžių ir be sugeriančių medžiagų veikimo nuotolis bus beveik vienodas. Tiksliau įrangos su 868 MHz dažniu bus šiek tiek mažesnis. Jei radijo bangos kelyje yra ekranuojančios medžiagos, tai radijo įrangos su 868 MHz dažniu veikimo nuotolis labai sumažės. Jei radijo bangos kelyje nėra ekranuojančių medžiagų, bet eteryje yra daug trikdžių, tai radijo įrangos su 433,92 MHz dažniu veikimo nuotolis labai sumažės, o 868 MHz beveik nesumažės.
Bendra saugos taisyklė. Vartus pulteliu galima valdyti tik tuomet, kai vartai yra matomumo zonoje, juos nuolat stebite ir esant reikalui galite juos nedelsiant sustabdyti.
Išvados dėl vartų pultelio veikimo nuotolio:
Jeigu pultelis veikia 20-30 metrų atstumu, tai yra normalu mieste,
Jeigu pultelis veikia 100 metrų atstumu, tai yra normalu užmiestyje,
Radijo įranga su 433,92 MHz dažniu veikia šiek tiek didesniu atstumu, mažiau jautri ekranavimui (atstumas didėja), bet labiau jautri radijo trikdžiams (atstumas mažėja).
Radijo įranga su 868 MHz dažniu veikia šiek tiek mažesniu atstumu, labai jautri ekranavimui (atstumas mažėja), bet mažiau jautri radijo trikdžiams (atstumas didėja).
Veikimo nuotolis tuo didesnis, kuo mažesni radijo trikdžiai. Radijo įranga turi būti sumontuota teisingai.
Veikimo nuotolis tuo didesnis, kuo mažiau ekranuojančių medžiagų. Sumontuokite radijo imtuvą arba jo anteną pastato išorėje, ne šlagbaumo viduje, tiesioginio matomumo zonoje.
Naudokite kvarcais stabilizuotą radijo įrangą. Nestabilizuotoje įrangoje nežymiai pasikeitus dažniui (dėl temperatūros, drėgmės, vibracijos, kūno įtakos, silpstant baterijai ir t.t, labai sumažėja valdymo nutolis.
Radijo įrangoje naudokite, ne superreakcinį imtuvą, o superheterodininį. Jis yra ženkliai jautresnis ir atsparesnis radijo trikdžiams, nors ir dvigubai brangesnis.
Iškelkite aukštyn radijo imtuvą arba jo anteną. Sumontuokite anteną aukščiau kliūčių ir kaip galima aukščiau nuo žemės paviršiaus. Atstumas gali padidėti keleriopai iki 200 metrų.
Naudokite gamintojo rekomenduojamas firmines lauko sąlygoms pritaikytas antenas.
Ne montuokite greta dviejų radijo imtuvų, nes jie vienas kita įtakoja ir ženkliai mažina veikimo nuotolį.
Kadangi radijo trikdžiai, radijo slopinimas ir radijo atspindžiai yra vietovės savybės, tai ir sužinoti realų pultelio valdymo nuotolį įmanoma tik bandymo būdu.
Pats didžiausias (beveik neribotas) vartų valdymo nuotolis pasiekiamas naudojant GSM vartų valdiklį. Nors jo kaina yra didelė, jis reikalauja administratoriaus priežiūros, tačiau padidina komfortą ir saugumą.
10. GSM VARTŲ VALDIKLIAI. Wi-Fi VARTŲ VALDIKLIAI. BLUETOOTH VARTŲ VALDIKLIAI.
Vartus valdyti galima mobiliuoju GSM ryšiu bei “kompiuteriniais” Wi-Fi ir Bluetooth ryšiais.
Gana daug bendrijų pasirinko mobilųjį GSM ryšį vartų ir užtvarų valdymui. Pakanka paskambinti telefonu į nurodytą numerį ir vartai atsidaro. Toks GSM valdiklis (pvz. Teltonika, Eldes) gali aptarnauti apie 500 vartotojų. Be to, į GSM valdiklį įdiegta patogi administravimo programa, leidžianti kompiuteriu arba SMS žinutėmis pridėti arba pašalinti vartotojus.
Kai kurie vartų automatikos gamintojai taip pat neatsilieka ir papildomų prijungiamų modulių pagalba leidžia vartotojams valdyti vartus “kompiuteriniu” Wi-Fi arba Bluetooth ryšiu.
Tokie vartų valdymo būdai tam tikrame kontekste labai saugus, o jei yra daug vartotojų - tai ir labai pigūs; išvengiama piktnaudžiavimo, pultelių padirbinėjimo; yra atsakingas vienas arba keli administratoriai ir palyginus su kintančio kodo radijo sistema, manome, kad šiuo metu tai bene saugiausias sprendimas.
11. KAIP PROGRAMUOJAMI, PRIRIŠAMI, KLONUOJAMI VARTŲ PULTELIAI?
Beveik tiek, kiek yra vartų pultelių gamintojų ir pultelių modelių, tiek ir yra instrukcijų kaip užprogramuoti, pririšti arba klonuoti pultelį. Todėl čia nevardinsime begalybės pultelių programavimo variantų (jie yra internete), o papasakosime apie programavimo principus. Kartais tai būna labai paprasta, o kartais labai sudėtinga.
Iš pradžių reikėtų identifikuoti vartų pultelį, po to identifikuoti radijo imtuvą arba automatiką prie kurių bus rišamas pultelis, po to apsispręsti, kuriais pultelio mygtukais bus valdomi vieni ar kiti vartai. Po to reikia atrasti pultelio ir radijo imtuvo instrukcijas. Po to reikia atlikti programavimo veiksmus nurodytus tose instrukcijose.
Radijo imtuvo gedimai ir neteisingas programavimas gali pareikalauti iš naujo užprogramuoti visus pultelius. Tai reiškia, kad reikės surinkti iš visų vartotojų pultelius ir jei jų yra šimtai...
Beveik kiekvienas radijo imtuvas turi apribojimą - kiek naujų pultelių jis gali įsiminti. Todėl prieš programuojant naują pultelį atidžiai perskaitykite ne tik pultelio, bet ir radijo imtuvo ar pavaros automatikos instrukciją.
Dažniausiai įsimenamų pultelių kiekis būna nuo 1 iki 250.
Jei imtuvas įsimena tik vieną kodą, tai reiškia kad visi pulteliai (kiek jų bebūtų), turi vieną vienodą kodą. Kitaip tariant imtuvas įsimena tik vieną pirmąjį pultelį, o visi kiti pulteliai tėra pirmojo pultelio kopija (klonas). Jei dėl kokių nors priežasčių reikės pakeisti tą vieną kodą, tai teks jį pakeisti visuose (kiek jų bebūtų) pulteliuose.
Jei imtuvas gali įsiminti 10 pultelių kodų, tai reiškia, kad gali būti tik 10 vartotojų pultelių, kurie galės valdyti vartus.
Jei reikia įsiminti daugiau pultelių (daugiau vartotojų), tuomet montuojamas papildomas radijo imtuvas.
Jei pametamas ar pavagiamas vienas pultelis ir norime tik jį pašalinti iš radijo imtuvo atminties, tai sužinome, kad 99% atvejų to padaryti neįmanoma. Tačiau įmanoma ištrinti visus pultelius ir visus prirašyti iš naujo (išskyrus pavogtą pultelį).
Jei imtuvo atmintis perpildyta, tai galimi du atvejai.